V Torontu so v nedeljo, 8. decembra, na praznik Brezmadežne, obhajali 70. obletnico ustanovitve prve župnije za slovenske rojake v Kanadi ter obletnico posvetitve cerkve Marije Pomagaj.
Župnija Marije Pomagaj je od svojih začetkov prostor za obhajanje zakramentov, molitve, druženja in varno zatočišče za rojake, ki so v različnih obdobjih prihajali v Kanado, še posebej po 2. svetovni vojni, ko so bežali pred komunističnim terorjem.
Slovesno somaševanje duhovnikov je vodil škof Anton Jamnik, ki je pri SSK odgovoren za pastoralo Slovencev po svetu. Ob njem so somaševali župnik župnij Marije Pomagaj in Brezmadežne, P. Leopold Valant, dolgoletna župnika Ivan Plazar in Valentin Batič ter duhovnik John Nošan, ki izhaja iz te župnije. Somaševal tudi lazarist Toni Burja, ki je bil osem let kaplan na zupniji, sedaj pa je župnik v Lanusu v Buenos Airesu in med drugim skrbi za naše rojake v Argentini.
V nagovoru se je škof Jamnik posebej zahvalil bratom lazaristom, ki že od samega začetka skrbijo za župnijo Marije Pomagaj, zlasti sedanjemu župniku P. Leopoldu Valantu. Ob začetku praznovanja 400-letnice ustanovitve Misijonske družbe sv. Vincencija je lazaristom zaželel, da bi še naprej z enako gorečnostjo in misijonsko predanostjo skrbeli za rojake v Torontu in Kanadi. Pri maši so se spomnili vseh, ki so gradili cerkev – tako kot zgradbo kot tudi živo občestvo. Škof se je zahvalil rojakom, ki ohranjajo močno in trdno vero, skrbijo za slovenski jezik in kulturo, ter jim ob jubileju zaželel, da bi drevo te župnije z močnimi koreninami še naprej obrodilo bogate sadove. To je bilo že mogoče občutiti pri lepo oblikovani sveti maši in bogatem kulturnem programu, v katerem je sodelovalo veliko mladih.
Škof Jamnik je ob slovesnem prazniku Brezmadežne vse zbrane povabil k ohranjanju čistih src, saj je greh tisti, ki povzroča napetosti, spore in notranjo tesnobo. Ko odpremo srca Božjemu odpuščanju in milosti, pa se rojeva nekaj novega in lepega, tako v odnosu do Boga kot tudi do bližnjih. Marija Pomagaj, ki so se ji zbrani v skupni molitvi posvetili, naj bo njihova priprošnjica in zgled za nenehno prizadevanje spolnjevati Božjo voljo.
Slovesnosti, ki se je udeležil tudi veleposlanik Republike Slovenije v Kanadi gospod Gregor Rode z ženo Moniko, je sledilo prijetno druženje z bogatim kulturnim programom.