"Zaupam v tvojo besedo" (Ps 119) je geslo, ki navdihuje letošnjo nedeljo Božje besede.
Ob 9.30 je papež Frančišek v baziliki svetega Petra v Vatikanu vodil evharistično bogoslužje, med katerim je službo lektorata podelil štiridesetim laikom iz različnih narodov: štirim iz Albanije, trem iz Argentine, petim iz Avstrije, enemu iz Bolivije, štirim iz Brazilije, petim iz Filipinov, enemu iz Islandije, šestim iz Italije, petim iz Mehike, enemu s Poljske in petim iz Slovenije.
Službo lektorata so prejeli Bernardka Radej (Škofija Celje), Darja Ferenčak (Škofija Celje), Petra Kolšek (Škofija Celje), Nejc Breznik (Nadškofija Ljubljana) in Simon Brezovnik (Nadškofija Maribor).
Kaj pomeni služba bralca oz. lektorja? Preberite na spletni strani Družine.
Nedelja Božje besede, ki jo je papež Frančišek uvedel leta 2019, je pomembna priložnost za kristjane, da obnovijo svojo zavezanost k branju in premišljevanju Svetega pisma kot temeljnega orodja za rast v veri in duhovnem življenju ter kot orodja upanja za vernike po svetu.
Papež Frančišek je v nagovoru kristjane pozval, naj odprejo svoja srca Svetemu Duhu in dovolijo Kristusu, da je prisoten v njihovem življenju z rednim branjem Svetega pisma. Vernike je spomnil, da je evangelij sporočilo veselja, ki poziva k medsebojnemu sprejemanju in druženju na poti v Božje kraljestvo. Sveta maša je sicer potekala tudi v kontekstu jubileja za svet komunikacij, ki zaznamuje začetek jubileja upanja 2025.
V homiliji je poudaril, da je Jezus živa Božja beseda in da so verniki v sveti liturgiji povabljeni, da odprejo svoja srca in mu prisluhnejo ter ob tem doživijo občudovanje in prenovo. Zgolj poslušanje Božje besede ni dovolj; dotakniti se mora srca in povzročiti preobrazbo.
Papež Frančišek je nato opisal pet ključnih dejanj Kristusovega poslanstva, ki so hkrati edinstvena in univerzalna. Ta dejanja odražajo temeljno sporočilo evangelija: prinašati dobro novico ubogim, razglašati izpustitev ujetnikom, prinašati vid slepim, osvobajati zatirane in oznanjati leto Gospodove milosti. Ta dejanja so izraz sočutja, usmiljenja, luči, svobode in veselja ter utelešajo srce Jezusovega poslanstva na zemlji.
Čeprav so evangelijske obljube resnične, je papež zbrane spomnil, da Kristusovo poslanstvo še ni v celoti uresničeno.
Svet še naprej tlačijo vojne, krivice in bolečine, vendar evangelij ostaja živo in trajno sporočilo, ki bo na koncu premagalo vse nesreče. Papež je vernikom zagotovil, da kljub težavam, ki so prisotne v svetu, evangelij ne bo razočaral in bo prinesel končno zmago nad smrtjo in trpljenjem.
Ob koncu je papež Frančišek kristjane povabil, naj se Bogu zahvalijo za dar njegove Besede, ki je postala meso za odrešenje sveta. Vernike je spodbudil, naj sebe ne vidijo kot pasivne poslušalce, ampak kot dejavne pričevalce Kristusovega sporočila, poklicane k evangelizaciji na vsakem kraju in ob vsakem času.
Papež je kristjane pozval, naj se zavzamejo za širjenje dobre novice, se zavzemajo za uboge, nudijo izpustitev ujetnikom, prinašajo luč slepim ter vsem ponujajo upanje in svobodo.