Pred nami je sklop razmišljanj ob perečih stvareh sodobnega časa, ki so potrebne odziva in obravnave in je to nujno, glede na stanje duha v današnjem času, storiti najprej. Vse to je že oznanjevanje, da bi nato lahko nadaljevali z verodostojno kulturo in krščanskimi vrednotami.
Podobno kot pri človeku, ki mora biti najprej človek in nato vse drugo in tudi kristjan. Razmišljanja se bodo zvrstila v jesenskih in pomladanskih mesecih ob četrtkih na vsakih štirinajst dni. Zanje bi si vzeli dovolj časa. Gost večera pripravi približno enourno razmišljanje, čemur nato sledi približno 45-minutni pogovor z gostom, ki ga vsakokrat vodi vizitator lazaristov, prof. dr. Robert Petkovšek, ali pa profesor in publicist dr. Aleš Maver. Ob koncu je priložnost še za kakšno kratko vprašanje udeležencev.
Razmišljanja s pogovorom bomo nato objavili na domači strani Doma sv. Jožef teden dni po dogodku, kjer bodo ostala dostopna vse leto. Ob koncu programskega leta bomo razmišljanja strnili še v knjigi in tako dogodku dali trajnejše in širše sporočilo ob našem jubileju.
6. predavanje iz sklopa: »Kje smo v našem šolstvu s kulturo in kje z omiko?«
Je šola izobraževalna ustanova ali tudi vzgojna? To je vprašanje, ki se pogosto pojavlja, tako v preteklosti kot tudi danes. V sodobnem času pa je potrebno pomisliti še na eno perečo dimenzijo, in sicer na kulturo in vzgojo zanjo. Ta je sicer precej izgubila na svoji verodostojnosti, saj so mnoge stvari, ki jih danes javno mnenje razglaša za kulturne, daleč od resnične kulture. Tukaj vidimo, kako daljnosežno je razmišljal Slomšek, ki se je stranpoti kulture že takrat zavedal in njej vzporedno razmišljal tudi o omiki.
Četrtek, 13. februarja 2025, ob 19.00. Gost: ravnatelj, dr. Anton Šepetavc