V Rimu je potekal seminar za medijske delavce v Cerkvi

24.1.2025 Rim, Italija Izobraževanje , Medij, SŠK
Foto: G. K. Foto: G. K.

Od 22. do 24. januarja 2025 je na Papeški univerzi Svetega križa pod naslovom 'Komunikacija in evangelizacija: kontekst, stališča in izkušnje' potekal 14. strokovni seminar za novinarje, urednike in dalavce v komunikacijskih službah Katoliške Cerkve.

Seminar vsaki dve leti organizira Fakulteta za komuniciranje omenjene univerze, namenjen pa je vsem, ki se v kontekstu Katoliške Cerkve posvečajo komuniciranju: katoliškim medijem, pa tudi škofijskim uradom ter tiskovnim uradom škofovskih konferenc. Iz Slovenije se je seminarja v imenu Slovenske škofovske konference udeležil njen tiskovni predstavnik, dr. Gabriel Kavčič, kot predstavniki Založbe Družina pa njen direktor Tone Rode, Barbara Kastelec, Marjan Pogačnik, Boštjan Debevec, Mojca Purger ter Jože Plut.

Tokratni seminar je bil organiziran v kontekstu jubilejnega leta in zato datumsko postavljen neposredno pred srečanje romarjev jubileja sveta komunikacij (25. januar). Poseben poudarek seminarja je bil na želji in potrebi po evangelizaciji, ki v sodobnem svetu, kot je poudaril sveti Pavel VI., poteka v obliki dialoga: "Cerkev mora vzpostaviti dialog s svetom, v katerem živi. Cerkev postane beseda, Cerkev postane sporočilo, Cerkev postane dialog" (Ecclesiam suam, št. 34).

Papež Frančišek nas spodbuja, da je "vsako pristno evangelizacijsko delovanje vedno novo" (Evangelii gaudium, št. 11), saj gre za različne sfere, protagoniste in sogovornike, zato je bil strokovni seminar priložnost za razmislek o najbolj relevantnih vsebinah za sodobni svet, pri čemer je treba upoštevati kontekst, v katerem se razvijajo. Ponudil je tudi možnost za razpravo in sodelovanje vernikov na različnih področjih komuniciranja, o vprašanjih sloga, ki olajšujejo ali ovirajo dialog o veri, o izkušnjah, ki so vir navdiha za nove projekte.

Seminar je potekal tri dni, od 22. do 24. januarja 2025 ter je obsegal glavn predavanja, pospremljena s krajšimi referati ter številnimi razpravami. Struktura seminarja je predvidela različne tematske poti, ki so se osredotočale na sporočanje vere, poglabljanje in izmenjavo idej, kot so: pot pričevanja, pot razuma in znanosti, pot dobrodelnosti in služenja, pot kulture in umetnosti, pot zdravljenja in odpuščanja, pot odnosov, pot veselja in ljudske pobožnosti itd.

Okrogle mize in paneli, ki so jih animirale različne osebnosti in strokovnjaki, mnogi tudi iz sveta sodobne kulture in drugih veroipovedi, so pomagali ustvariti tisti skupni prostor za dialog, ki je potreben za osebne odnose in medsebojne izmenjave, temelj institucionalne komunikacije.

Tiskovni urad SŠK