Predsednik SŠK škof Andrej Saje se je udeležil 70. plenarnega zasedanja Hrvaške škofovske konference

28.4.2025 Zagreb, Hrvaška SŠK

Rednega 70. plenarnega zasedanja Hrvaške škofovske konference (HBK), ki je potekalo od ponedeljka, 28. aprila 2025, v Zagrebu pod vodstvom predsednika HBK nadškofa msgr. dr. Dražena Kutleše, se je kot predstavnik Slovenije udeležil msgr. dr. Andrej Saje, novomeški škof in predsednik Slovenske škofovske konference.

Na začetku zasedanja je nadškof Kutleša izrazil spoštovanje in žalost ob smrti papeža Frančiška ter poudaril njegov zgled ponižnega in zavzetega pastirja, ki je s svojo evangeljsko držo še posebej nagovarjal obrobne in ranjene. Spomnil je tudi na papeževo encikliko Dilexit nos, ki je vabila k obnovi pobožnosti do Presvetega Srca Jezusovega in spodbujala k širjenju Božje ljubezni v svetu. Nadškof Kutleša je omenil tudi 30-letnico enciklike Evangelium vitae in škofe pozval k nadaljevanju prizadevanj za zaščito človeškega življenja od spočetja do naravne smrti.

Škofje so na zasedanju obravnavali možnost ustanovitve medškofijskega kazenskega sodišča, zaključek prevoda novega Rimskega misala, nadaljevanje sinodalnega procesa ter izboljšave pri delovanju Hrvaške Karitas. Razpravljali so tudi o prihodnjem srečanju hrvaške katoliške mladine in načinih vključevanja mladih v življenje Cerkve. Predstavili so poročila komisij, svetov in odborov, s poudarkom na aktualnih izzivih in dejavnostih v jubilejnem letu.

Predsednik SŠK škof Andrej Saje je plenarnem zasedanju Hrvaške škofovske konference predstavil poročilo o življenju Katoliške Cerkve v Sloveniji. Izrazil je hvaležnost za gostoljubje in poudaril dobro sodelovanje med Cerkvijo v Sloveniji in na Hrvaškem. Škof Saje je v poročilu izpostavil sprejem nove izdaje slovenskega misala, ki je bil junija 2024 potrjen na seji SŠK in sedaj čaka na potrditev Svetega sedeža. Omenil je tudi novembrsko plenarno sejo SŠK, na kateri je sodeloval kardinal Michael Czerny in spregovoril o izzivih migracij in vključevanja priseljencev. V svojem govoru je škof Saje izpostavil pomen rednih stikov med Cerkvama in pohvalil dobro sodelovanje hrvaških in slovenskih vernikov, ki se kaže tudi v pastorali Hrvatov v Sloveniji. Hrvaške katoliške misije v Ljubljani, Mariboru in Novem mestu omogočajo redno bogoslužje v hrvaškem jeziku, podobno kot slovenska skupnost v Zagrebu obhaja sveto mašo v slovenskem jeziku.