Škof Saje pri sveti maši za domovino: Strnimo vrste in presezimo osebne zamere ter sodelujmo za skupno dobro vseh nas

23.6.2025 Ljubljana Civilna družba, Država, SŠK
Foto: Rok Mihevc / SŠK Foto: Rok Mihevc / SŠK

V ponedeljek, 23. junija 2025, je v Ljubljani potekala tradicionalna sveta maša za domovino, ki jo je ob somaševanju slovenskih škofov daroval predsednik Slovenske škofovske konference msgr. dr. Andrej Saje.

Pred začetkom svete maše sta zadoneli državna in evropska himna, nadškof Stanislav Zore pa je pozdravil visoke goste, med katerimi so bili predstavniki političnega in družbenega življenja, sodstva, evropski in državni poslanci, člani diplomatskega zbora ter predstavniki verskega, kulturnega in gospodarskega življenja. Javnosti se je prvič predstavil tudi novi noncij v Republiki Sloveniji, nj. eks. msgr. Luigi Bianco.

Škof Saje je v pridigi izpostavil simboliko mostu, saj je ravno most »v medčloveških odnosih podoba za povezovanje z drugimi. Most je tudi simbol prehoda in spremembe. V življenju vsakega človeka in tudi naroda so prelomnice, ki zahtevajo premik iz enega obdobja v drugo. Živimo v času hitrih sprememb in negotovosti. Most predstavlja ta prehod, ki ga pogosto spremljata negotovost in strah, a tudi upanje in priložnost.«

V nadaljevanju nagovora je predsednik SŠK povzel besede papeža Leona XIV. diplomatom, akreditiranim pri Svetem sedežu, s katerimi se je srečal 16. maja letos in spregovoril o treh dejavnikih, ki v današnjem svetu gradijo mostove med ljudmi in ljudstvi. Ti dejavniki so: mir, pravičnost in resnica.

V svoji pridigi je škof Saje izpostavil, da nas praznik državnosti vabi, »da se soočimo z resnico o naši domovini, državi in nas samih. Vprašajmo se, kako je z našim odnosom do sočloveka, kako je s spoštovanjem dostojanstva človeške osebe in njenega življenja. Kako se soočamo z migracijami, izzivi umetne inteligence in varovanjem okolja, v katerem živimo.« Nato je poudaril, da »za mirno sožitje in pravično družbo lahko naredimo vsak nekaj in skupaj veliko«. Povabil je, naj strnemo vrste in presežemo osebne zamere ter sodelujemo za skupno dobro vseh nas in prihodnosti sveta.

Evharistično slavje je bilo zahvala za samostojno in demokratično državo in vse, ki so ustvarjali njene temelje. Slovenski škofje so prosili Božjega blagoslova in razsvetljenja Svetega Duha za tiste, ki vodijo našo državo in za vse Slovence, da bi bili dejavni in odgovorni državljani. Spomnili so se tudi vseh tistih, ki so za domovino darovali svoje življenje.

Prvo sveto mašo za domovino je daroval tedanji ljubljanski nadškof metropolit msgr. dr. Alojzij Šuštar, in sicer pred praznovanjem razglasitve samostojne Slovenije (26. junija 1991). Od takrat v Sloveniji vsako leto pred praznikom dneva državnosti obhajamo slovesno sveto mašo za domovino.