Radijski misijon 2025 – 4. dan: Pogovorni večer »Vprašajte škofa« z novomeškim škofom Andrejem Sajetom

9.4.2025 Katoliška Cerkev Radio Ognjišče, Škof
Foto: Družina Foto: Družina

Škof Andrej Saje je četri dan Radijskega misijona spregovoril o pomenu Kristusovega vstajenja, ki je temelj naše krščanske vere. V večernem pogovoru v škofijski dvorani, ki smo ga prenašali tudi preko naših valov, je odgovoril na veliko konkretnih vprašanj poslušalcev, med drugim v zvezi s potrebo po novih duhovnikih in o slovenskih svetniških kandidatih.

Četrti dan letošnjega misijona zaznamujejo razmišljanja ob naslednjih dveh stavkih nicejske veroizpovedi: »Bil je tudi križan za nas, pod Poncijem Pilatom je trpel in bil v grob položen. In tretji dan je od mrtvih vstal, po pričevanju Pisma«.

V osrednjem misijonskem nagovoru je bil z nami novomeški škof, ki je tudi predsednik Slovenske škofovske konference, msgr. Andrej Saje. V dneh, ko poglabljamo veroizpoved, je spregovoril o srčiki našega odrešenja: Jezusovem trpljenju, smrti in vstajenju.

Med drugim je opozoril: »Vera je pa stvar zaupanja in stvar konkretnih dejanj. Vera se pokaže po naših delih, po naših odnosih, v našem življenju, v odnosu do konkretnih ljudi. Ponavadi vprašam birmance, če se upajo pokrižati, ko gredo recimo na pico. Pa me ponovadi začudeno gledajo in nekajkrat se mi je že zgodilo, da rečejo: »Ne, to pa ne, samo tukaj v cerkvi. Zunaj pa ne!« A je to vera, da se v cerkvi pokrižaš, zunaj pa ne?« je med drugim v današnjem osrednjem misijonskem nagovoru razmišljal novomeški škof Andrej Saje.

»In potem so nekoliko vzadregi in potem se spet pogovarjamo naprej, da vera, če je vera, je vera znotraj in zunaj cerkve. In da smo se pripravljeni tudi izpostaviti in predvsem povedati, kot pravi Sveto pismo, o razlogih moje vere. Zakaj jaz verujem? Zakaj je vera pomembna za me? To je tisto, kar ljudje poslušajo in kar tudi spoštujejo. In smo potudi povabljeni, da ob teh velikonočnih dogodkih tudi krepimo krščansko samozavest in ponos, da smo ponosni, da smo kristijani v Katoliški cerkvi, da nam vera nekaj pomeni, da daje oporo za naše življenje, da si ga ne predstavljamo brez vere in da želimo, da to spoštujejo tudi drugi. Če mi ne bomo spoštovali sami sebe in svojih vrednot, nas tudi drugi ne bodo spoštovali,« je še poudaril škof Saje.

Na vprašanje, kako bodo župnije ob čedalje manjšem številu duhovnikov delovale v prihodnosti, je predsednik Slovenske škofovske konference in novomeški škof Andrej Saje odgovoril, da želi Cerkev predvsem povezovati, saj da ukinjanje ni njena prioriteta. Župnije bodo po njegovih besedah delovale s pomočjo nas vseh in tistih, ki bodo pripravljeni tudi prevzeti kakšne odgovornosti ali naloge.

Poudaril je: »Povem vam, da kriza je že. Pomembno je, da molimo in prosimo. Bog nam bo dal poklice in v zgodovini so bili različni časi. Je bilo veliko in malo poklicev, 30 ali 40 let nazaj je bilo ogromno poklicev, zdaj pa je, kar je. Delamo s tem, kar je in Bogu hvala za to, kar imamo.« Sam verjame, da bo Bog prebudil nove poklice, prosi pa tudi starše, da mlade, ki začutijo poklicanost, spustijo na to pot.

Povem vam, da kriza je že. Pomembno je, da molimo in prosimo. Bog nam bo dal poklice.

Poslušalce je tudi zanimalo, kdaj bomo Slovenci dobili prvega svetnika. Škof verjame v to, da imamo močne svetniške like, ki še niso prišli do časti oltarja, a da nekdo do tja pride, je potrebno zelo trdo delo nekaterih oseb, postopki so organizacijsko in finančno zahtevni. Večja težava se mu zdi ta, da smo Slovenci pri prepričanosti v svetniške like malce bolj mlačni in jih premalo poznamo.

Omenil je nekatere, med njimi škofa Ireneja Friderika Barago: »Za to, da je nekdo razglašen za svetnika, mora biti potrjen tudi čudež, kar je pri Baragu še potrebno in kar potem preverja posebna komisija zdravnikov v Rimu. Prepričan sem, da bomo še kaj premaknili, ampak vas prosim predvsem za molitev.«

Za praznovanje v tem duhovnem smislu je pomembno tudi, da se pripravimo z zakramenti.

Pogovor je sklenil z mislijo na praznovanje velike noči. Strinja se, da je biti takrat ob velikonočnem zajtrku v krogu družine nekaj najlepšega, »ampak za praznovanje v tem duhovnem smislu je pomembno tudi, da se pripravimo z zakramenti, da hodimo k sveti maši in k velikonočnem tridnevju, da beremo Sveto pismo, se poglobimo v to veliko skrivnost, o kateri zdaj premišljujemo tudi v tem misijonu«.

Veliko priložnosti za zakrament svete spovedi bo že v petek, saj bo v sklopu misijona potekal tradicionalni spovedni dan. Seznam krajev po škofijah in misijonske vsebine preteklih dni najdete na naši spletni strani.

Ste se že naročili na podkast letošnjega radijskega misijona?

V video obliki vam bodo letos na voljo vsi glavni misijonski nagovori, ki jih pripravljajo naši škofje in sicer na našem YouTube kanalu in na tem našem osrednjem spletišču.

Naše misijonske vsebine so vam v avdio obliki na voljo v našem audio arhivu in v vseh najpomembnejših podkast imenikih, zato vas vabimo, da jih v svojem priljubljenem podkast odjemalcu poiščete in se nanje naročite:

Vir: Radio Ognjišče