Škof Jamnik na srečanju ComECE o ključnih izzivih Evrope

28.3.2025 Rim, Italija Sveti sedež

V Rimu se je v sredo, 26. marca, začelo spomladansko srečanje Komisije škofovskih konferenc pri Evropski zvezi (ComECE) z osrednjo temo »Nov mandat EU pod vidikom novih gepolitičnih razmer v svetu«. Glavni gost prvega dne je bil kardinal Pietro Parolin, državni tajnik Svetega sedeža in tako desna roka papeža Frančiška.

Sreda: kardinal Pietro Parolin

V predavanju je ugledni gost predstavil nekatere ključne izzive, s katerimi se srečuje Evropa. Gepolitični položaj se je v marsičem spremenil, zato smo kristjani še toliko bolj poklicani, da ohranjamo živo krščansko pričevanje, da vedno znova poglabljamo svojo vero, si prizadevamo za obrambo človeškega dostojanstva ter smo glas in priče evangeljskih vrednot v EU. Vsako človeško življenje je nekaj svetega, od spočetja do naravne smrti, in tukaj ne moremo sklepati kompromisov ali se prilagajati različnim populizmom.

Če bo Evropa enotna, bo v novi geopolitični situaciji lahko sooblikovala svetovno zgodovino, partikularni interesi in razdeljenost pa ne pomenijo nič dobrega.

Evropa naj v prihodnje še bolj skrbi za edinost ter v zavesti bogate zgodovine in krščanskih vrednot, iz katerih raste, te ohranja in zanje pričuje v sodobni družbi.

Kardinal Parolin se je znova zavzel za mir v Ukrajini in zelo jasno povedal, da se ne more relativizirati tega, kdo je agresor in kdo žrtev. Ukrajina je bila kot suverena država napadena in če se tukaj zaradi interesov velikih sil ne upošteva osnovnih načel mednarodne politike, potem se spreminja svetovni red, kar pomeni veliko nevarnost za Evropo in tudi ves svet.

Kristjani naj bi v aktivni vključenosti v družbeno dogajanje prinašali vrednote dialoga in solidarnosti, predvsem pa veselja do življenja.

Če bo Evropa enotna, potem bo v novi geopolitični situaciji lahko sooblikovala svetovno zgodovino, partikularni interesi in razdeljenost pa ne pomenijo nič dobrega.

Kristjani naj bi v aktivni vključenosti v družbeno dogajanje prinašali vrednote dialoga in solidarnosti, predvsem pa veselja do življenja.

Četrtek: Mario Monti, Paul Gallagher

V nadaljevanju našega srečanja v Rimu smo prisluhnili predavanju Maria Montija, nekdanjega predsednika vlade Republike Italije in evropskega komisarja, ki je s političnega vidika orisal nove geopolitične razmere v svetu.

Posebej zanimivo pa je bilo popoldansko srečanje z »zunanjim ministrom« Svetega sedeža nadškofom Paulom Gallagherjem. Predstavil je zelo resne razmere v svetu in Evropi, ki išče svoje mesto v novi geopolitiki. Vojna v Ukrajini, pogovori velikih sil, ki imajo zelo pragmatične interese (logika kapitala namesto pravičnega miru), vse to je skrb vzbujajoče. Evropa se mora vedno znova vračati k svojim koreninam, nikoli ne sme pozabiti osnovnih etičnih načel, le tako bo mogla biti resen partner v svetovnem dogajanju.

Čas je za enotnost in preseganje avtoritarnosti ter raznih populizmov. Kristjani smo v teh okoliščinah poklicani k delu za mir, za obrambo človekovega dostojanstva, solidarnost, in se moramo vedno znova postaviti na stran šibkih oziroma žrtev vojne, torej Ukrajine.

Svetoletno romanje

Opravili smo tudi svetoletno romanje in s križem stopili skozi sveta vrata. Tako smo tudi sami ob vsej resnosti razmere v svetu doživeli znamenje upanja, ki se nam razodeva v Jezusu Kristusu.

Spomladansko srečanje v Rimu se zaključuje v petek.