Vojaška poljska bolnišnica - Feldspital 808 in njena kapela v Kosoveljah na Krasu

15.5.2025 Stična Razstava

Gostovanje razstave: Vojaška poljska bolnišnica - Feldspital 808 in njena kapela v Kosoveljah na Krasu

Organizatorja gostovanja razstave: Park vojaške zgodovine Pivka, Muzej krščanstva na Slovenskem

Kustos razstave: mag. Janko Boštjančič, direktor Parka vojaške zgodovine Pivka

Lokacija: Muzej krščanstva na Slovenskem, Stična 17, 1295 Ivančna Gorica

Odprtje razstave: četrtek, 15. maj 2025, ob 18. uri

Trajanje razstave: 15. maj - 2. november 2025

O razstavi:

Na štirih panojih je predstavljena zgodovina avstro-ogrske vojaške poljske bolnišnice – Feldspital 808, ki je bila vzpostavljena že na srbski fronti kmalu po začetku prve svetovne vojne, a so jo po italijanski vojni napovedi prestavili na soško fronto. Kot bolnišnica VIII. Korpusa je delovala v Škrbini, Štanjelu, aprila 1917 pa je bila prestavljena  in začela delovati v Kosovelje na Krasu. Pri oskrbi bolnikov je imel pomembno vlogo tudi malteški viteški red. Oskrbovali so do 170 ranjenih in bolnih v devetih bolnišničnih zgradbah. Po preboju fronte oktobra 1917 se je bolnišnica preselila v mesto Motta di Livenza, 40 kilometrov severovzhodno od Benetk, kjer je ostala do konca vojne.

Osrednji objekt bolnišnice v Kosoveljah je bila imenitna kapela, ki jo je zasnoval češki arhitekt. Medtem, ko so bolnišnične barake po koncu prve svetovne vojne odstranili, je kapela še desetletja spominjala na vojno dogajanje in je bila podrta šele po drugi svetovni vojni. Osrednji predmet razstave je tako izjemno natančno izdelana maketa kapele, ki jo je v merilu 1:10 naredil g. Franci Pogačar iz Ljubljane.

Razstava v Stični bo postavljena v okviru obeleževanja 110-letnice začetka soške fronte. Cilj razstave Parka vojaške zgodovine Pivka je ohranjanje zgodovinskega spomina na skrb za ranjene in bolne vojake na soškem bojišču na primeru vojaške poljske bolnišnice Feldspital 808 ter ozaveščanje javnosti o vlogi in pomenu humanitarne dejavnosti v vojnem času. Razstava razkriva tudi humanitarno dejavnost malteškega viteškega reda, ki ga v Muzeju krščanstva na Slovenskem predstavljamo na stalni razstavi Zgodovina krščanstva na Slovenskem.

Vljudno vabljeni.

Kontaktni osebi: mag. Nataša Polajnar Frelih, Muzej krščanstva na Slovenskem,

tel. 01 78 77 863, 041 562 807, mag. Janko Boštjančič, Park vojaške zgodovine Pivka, tel. 031 673 010.