V frančiškanskem samostanu v Mariboru so v četrtek popoldne, 6. marca, odprli svetoletno razstavo »Odsevi upanja«. Gre za skupinsko razstavo 33 likovnih ustvarjalcev, slikarska in kiparska dela slovenskih akademskih umetnikov ki so ustvarili ali iz svojega dosedanjega opusa izbrali vsak eno delo na temo upanja.
Razstavo je blagoslovil mariborski nadškof Alojzij Cvikl. Svetoletni razstavni projekt sta idejno in organizacijsko zasnovali novinarka Ksenja Hočevar in umetnostna zgodovinarka Bernarda Stenovec v sodelovanju z Galerijo Staneta Kregarja in Galerijo Družina.
Papež Frančišek je izbral upanje kot osrednje sporočilo jubilejnega leta, saj »v srcu vsakega človeka živi upanje kot želja in pričakovanje dobrega, kljub temu da ne ve, kaj se bo zgodilo jutri«, ter vse spodbudil k obhajanju jubilejnega leta z željo, da nam »pomaga ponovno najti potrebno zaupanje, tako v Cerkvi kot v družbi, v medosebnih odnosih, v mednarodnih odnosih, v krepitvi dostojanstva vsakega človeka in v spoštovanju stvarstva.«
Razstavo spremlja katalog z reprodukcijami vseh razstavljenih del in s kratkimi predstavitvami avtorjev, vsak od njih je dodal še kratko misel o upanju, ki se mu je porodila pri izbiri dela za razstavo. Uvodno besedilo o svetoletnem razstavnem projektu je pripravil akademik prof. dr. Milček Komelj, razstavi na pot pa so nekaj besed namenili tudi škofje vseh škofij v Sloveniji.
Umetniška dela za svetoletni razstavni projekt so ustvarjali: Igor Banfi, Jože Bartolj, Evgen Bavčar, Katja Bednarik Sudec, Maša Bersan Mašuk, Lucijan Bratuš, Lojze Čemažar, Edo Dolinar, Marjan Drev, Klementina Golija, Herman Gvardjančič, Marta Jakopič Kunaver, Andrej Jemec, Azad Karim, Silva Karim, Andrej Kosič, Janez Kovačič, Sara Križaj, David Ličen, Mira Ličen, Nikolaj Mašukov, Matej Metlikovič, Žiga Okorn, Valentin Oman, Janko Orač, Tomaž Perko, Gregor Pratneker, Jurij Selan, Darko Slavec, Jošt Snoj, Veljko Toman, Klavdij Tutta in Lona Verlich.
Po kratkem programu z glasbo, predstavitvijo razstavnega projekta in blagoslovu nadškofa Alojzija Cvikla na samostanskem križnem hodniku, je v dvorani potekala še okrogla miza na temo »Lepota prebuja upanje«.
Kratke razmisleke na okrogli mizi so podali kipar Marjan Drev, igralka Milada Kalezić, ravnatelj Glasbene in baletne šole Antona Martina Slomška Aleš Marčič, umetnostna zgodovinarka Bernarda Stenovec in pisatelj dr. Ivan Štuhec. Temu sta sledila pogovor in druženje. Na pobudo in povabilo nadškofa Alojzija Cvikla je omenjeni dogodek predstavljal tudi svetoletno srečanje kulturnih ustvarjalcev mariborske nadškofije.
S povabilom na srečanje kulturnih ustvarjalcev iz štajerske regije nadškof Cvikl sledi papežu Frančišku, ki je februarja povabil v Vatikan predstavnike iz sveta umetnosti in kulture.
Vabilu se je odzvalo več tisoč kulturnih ustvarjalcev, papež pa jim je, takrat že iz bolnišnice, med drugim namenil besede: »…Umetnik je tisti, ki ima nalogo pomagati človeštvu, da ne izgubi smeri, da ne izgubi obzorja upanja […] Kdo bi lahko rekel: 'Čemu pa služi umetnost v ranjenem svetu? Ali morda ni bolj nujnih stvari, bolj konkretnih, bolj potrebnih?' Umetnost ni razkošje, ampak je potreba duha. Ni beg, ampak odgovornost, povabilo k delovanju, opomin, krik. Vzgajati za lepoto pomeni vzgajati za upanje. Upanje pa ni nikdar ločeno od drame bivanja: gre skozi vsakodnevni boj, skozi napore življenja, izzive tega našega časa. […] Nikoli ne nehajte iskati, spraševati, tvegati. Prava umetnost namreč nikoli ni udobna, ponuja mir nemira. In ne pozabite: upanje ni utvara; lepota ni utopija; vaš dar ni naključje, ampak je klic. Odgovorite velikodušno, strastno in z ljubeznijo.«
Iz Maribora se bo svetoletna razstava Odsevi upanja aprila preselila v obe Gorici, kjer bo vključena v projekt Evropske prestolnice kulture 2025. V maju in do sredine junija bo na ogled v piranskih cerkvah, nato pa bo do konca julija v Galeriji Staneta Kregarja v Ljubljani. Pred velikim šmarnom jo bodo postavili v Celju, nato pa bodo sledili še: Novo mesto, Tinje in Murska Sobota. Sredi decembra bo »priromala« v Galerijo Družina v Ljubljani, kjer bodo januarja 2026 z razstavo in simpozijem obeležili tudi 30. obletnico delovanja galerije.