Svetoletna razstava, ki v umetniškem izrazu 33 slovenskih likovnih umetnikov vabi k premisleku o jubilejni temi upanja, se je te dni iz Maribora preselila v Gorico, evropsko prestolnico kulture, ki je letos priča številnih dogodkov in deležna velikega zanimanja z vse Evrope.
Večji del razstave se nahaja v 1. nadstropju Galerije ARS, slaba tretjina slika pa je na ogled v dvorani konkatedrale v Novi Gorici, kar na zgovoren način priča o povezanosti in enotnosti teh dveh mest.
Ob odprtju razstave je prisotne sprejela in nagovorila Franka Žgavec, predstavnica Kulturnega centra Lojze Bratuž, razstavo pa strokovno predstavila Bernarda Stenovec. V prvem delu je poudarila vlogo in povednost povezovanja obeh Goric, k čemur jih je ob obisku pred skoraj tremi desetletji povabil tudi papež Janez Pavel II. Povezovanje in sožitje je živa priča stvarnega upanja, saj je sad pogumnega preseganja mnogih ovir in težav. V nadaljevanju je predstavila različne spektre upanja, ki so jih likovni umetniki izpostavili s svojimi umetniškimi deli ter jih obogatili tudi s svojimi besedili.
Duhovnik Bogdan Vidmar je spregovoril o tem, kako umetnost vpliva na človeka, ko preko nje vstopamo v odnos z globljo stvarnostjo. »Umetnik je tisti, ki ne dodaja, ampak stvarem nekaj odvzema, da pride do bistva, do globine. Ne gleda na svet kot večina ljudi, ampak tako, kot gleda Bog, z Božjimi očmi«, je dejal. Nato je Kulturnemu centru Lojze Bratuž podaril repliko solkanske oljenke s Kristusovim monogramom, kar priča o zgodnji navzočnosti kristjanov na goriškem.
Dogodka se je udeležil tudi upokojeni koprski škof msgr. Jurij Bizjak, ki je na koncu spregovoril o bibličnem pomenu upanja ter razstavo tudi odprl za obiskovalce.
Razstava je na ogled od 1. do 30 aprila. V sredo, 23. aprila ob 19. uri pa bo v dvorani novogoriške konkatedrale tudi okrogla miza z naslovom Lepota prebuja upanje.