Predstavitev jubilejnega leta 2025 na tiskovni konferenci

18.12.2024 Ljubjana Jubilej 2025
Foto: druzina.si Foto: druzina.si

Papež Frančišek bo 24. decembra 2024 ob 19. uri z obredom odpiranja svetih vrat papeške bazilike svetega Petra odprl sveto leto 2025. Gre za redek in pomemben dogodek za vso Katoliško Cerkev in svet.

Danes so na novinarski konferenci podrobnosti v zvezi s svetim letom predstavili predsednik dr. Andrej Saje, predsednik SŠK, s. mag. Božena Kutnar, nacionalna delegatka za jubilejno leto 2025 ter Lucija Kovač, koordinatorka jubilejnega leta za mlade pri Katoliški mladini.


 

Škof  Andrej Saje, predsednik SŠK: 'Človeštvo je poklicano k medsebojni podpori in skupnemu romanju da bi ponovno odkrili smisel življenja'

Jubilejno leto je imelo že v Stari zavezi velik pomen. Človek, ustvarjen po Božji podobi, je prejel v dar tako svoje življenje kot zemljo, ki jo je obdeloval, da bi se hranil z njenimi sadovi. Zemlja ni bila vedno rodovitna, zato so mnogi obubožali, izgubili so svojo zemljo, včasih pa tudi svobodo. Jubilejno leto je vsakih 50 let prineslo veliko osvoboditev sužnjev ter vrnitev zemlje prvotnemu Izraelovemu rodu, kar je bil razlog za veliko veselje in praznovanje. 

Resničen jubilej, razlog za praznovanje je nastopil s Kristusovo velikonočno skrivnostjo, v moči katere je vsak človek lahko zares osvobojen sužnosti greha ter deležen »upanja, ki ne osramoti«. To skrivnost odrešenja kristjani obhajamo z vsako evharistijo. Vendar pa so na poti krščanskega življenja potrebni tudi močni trenutki, sveti časi milosti in eden takih je sveto leto.

Ljudje so na prehodih stoletij vedno živeli med strahom pred prihodnostjo in zaupanjem v Božje usmiljenje. Leta 1300 je bilo to vznemirjenje še posebej navzoče in v zaupanju v posebne milosti, so mnogi priromali v baziliko sv. Petra v Rimu. Na temelju njihove vere je takratni papež Bonifacij VIII. izdal Bulo, s katero je razglasil prvo sveto leto v zgodovini Cerkve. Jubilej, ki ga bomo začeli konec meseca, pa bo že 27. redno sveto leto, saj ga od konca 15. stoletja dalje praznujemo vsakih 25 let. 

Geslo svetega leta 2025 je: Romarji upanja, o čemer govori tudi jubilejni logotip. Štiri stilizirane figure predstavljajo človeštvo s štirih koncev sveta. Valovi, ki se gibljejo pod njimi kažejo, da življenjsko romanje teče sredi preizkušenj in stisk. Papež v Buli ob napovedi svetega leta našteva znamenja časa, ki v tem zgodovinskem obdobju na poseben način kličejo po novem upanju. To so: tragedija mnogih vojnih žarišč, izguba želje po posredovanju življenja, ter mnogi preizkušanji bratje in sestre, kot so zaporniki, bolniki, nekateri mladi, migranti, begunci, ostareli in revni. 

Zato je človeštvo poklicano k medsebojni podpori in skupnemu romanju da bi ponovno odkrili smisel življenja, sprejeli odrešenje in se oklenili Kristusa. Križ, ki ga objema zadnja od figur, je znamenje vere in upanja: sklanja se k človeštvu in mu ponuja svojo trdnost, ko se v obliki sidra podaljšan spušča v nemirne vode sveta. 

Sveto leto je kot leto milosti, Božjega usmiljenja, sprave in obnovljenega srečanja z Bogom, ljudmi in stvarstvom, v prvi vrsti namenjeno kristjanom. Obenem pa na široko odpira vrata odrešenja vsakemu človeku, spodbuja pa tudi k univerzalnim vrednotam, za katere si prizadevajo vsi ljudje dobre volje. Zato papež Frančišek v luči starozaveznih prerokov spominja svetovne voditelje, da dobrine zemlje pripadajo vsem, ne le peščici privilegiranih. Poziva k odpisu dolgov tistim državam, ki jih same ne morejo poravnati ter vabi, da bi z denarjem, ki gre za orožje ustanovili sklad za odpravo lakote po vsem svetu. 


 

S. Božena Kutnar, nacionalna delegatka za jubilejno leto 2025: 'V svetem letu poudarek na romanjih, zakramentu sprave, molitvi, prejemu odpustka kot jubilejne milosti'

Obhajanje jubileja, ki ga je vsebinsko pravkar predstavil predsednik SŠK, g. škof Saje, se bo začelo s slovesnim obredom odprtja svetih vrat v cerkvi sv. Petra v Rimu, na sveti večer, 24. decembra letos, ob 19. uri. V naslednjih dneh bodo papež in njegovi delegati odprli še sveta vrata v ostalih treh velikih rimskih bazilikah, ter na posebno papeževo željo tudi v rimskem zaporu Rebibbia. Zadnja sveta vrata se bodo zaprla v baziliki sv. Petra 6. januarja 2026. Sveta vrata so eno od pomembnih znamenj in sredstev ob praznovanju svetega leta, saj predstavljajo Kristusa, ki je vrata, skozi katera pridemo k Bogu Očetu. Poleg teh bo v svetem letu poudarek na romanjih, zakramentu sprave, molitvi, prejemu odpustka kot jubilejne milosti.

V Rimu pripravljajo čez 30 velikih jubilejnih dogodkov, ki bodo namenjeni ciljnim skupinam, tistim, ki jih povezuje bodisi neka preizkušnja, poklicanost, delo ali pa starost. Npr. jubilej bolnikov, zapornikov, jubilej delavcev, prostovoljcev, zdravstvenega osebja, jubilej družin, mladih itd. Mnogih srečanj se bodo udeležili tudi slovenski verniki. Poleg tega je vsaka država Evropske unije prejela eno do rimskih cerkva za matično cerkve v jubilejnem letu: za Slovence je to bazilika sv. Marije Velike. 

V krajevnih cerkvah po vsem svetu in tudi pri nas bodo imeli škofje slovesno odprtje svetega leta v nedeljo, 29. decembra. Obred, ki ga je pripravil Dikasterij za evangelizacijo, odgovoren za pripravo jubilejnega praznovanja, predvideva shod v bližnji cerkvi, od katere se bodo zbrani verniki kot romarji upanja podali na pot proti svetoletni cerkvi. 

Poleg stolnic so naši škofje določili še druge cerkve, ki bodo v tem letu kot nekakšne oaze duhovnosti, v katerih bodo verniki lahko poglobili svojo vero, obhajali zakrament sprave in prejeli svetoletni odpustek. V Sloveniji bomo imeli 22 svetoletnih cerkva. V njih bo vsaka škofija pripravila tudi jubilejne dogodke in srečanja za romarje. 

V svetem letu bomo ohranili vsa večja, vsakoletna srečanja v Cerkvi v Sloveniji, ki bodo tokrat zaznamovana predvsem s svetoletnimi vsebinami ter z vsebinami sklepnega dokumenta škofovske sinode. Poleg tega slovenski škofje želijo, da bi kot znamenje upanja posebna srečanja namenili tudi umetnikom, delavcem in podjetnikom, športnikom, migrantom, delavcem v izobraževalnih ustanovah ter prejemnikom pomoči, ki sicer nimajo rednih pastoralnih srečanj. 

V pripravi je tudi več kulturnih, duhovno-umetniških in romarskih pobud, s katerimi naj bi celotnemu slovenskemu prostoru ponudili znamenja upanja: npr. skupinska likovna razstava na temo upanja, ki bo potovala po Sloveniji, ob kateri bo izšel katalog, v nekaterih škofijah pa bo ob tej priložnosti potekala tudi okrogla miza. Potem vodeni ogledi nekaterih manj poznanih cerkva, ki nosijo v sebi  sporočilo presežne lepote, jubilejni koncerti kot Harmonije upanja, romarske poti med svetoletnimi cerkvami, razna pričevanja upanja, večeri usmiljenja in drugo. Mnoge pobude bodo razporejene tekom leta, saj se sveto leto pri nas zaključi 28. decembra 2025.

V začetku decembra so tako na Brezjah že pripravili simpozij o svetem letu, v ponedeljek, 23. decembra, pa bo Simfonični orkester Cantabile na božičnem koncertu v Cankarjevem domu izvedel orkestrsko priredbo uradne jubilejne himne in s tem vse slovesno povabil k praznovanju.


 

Lucija Kovač, koordinatorka jubilejnega leta za mlade pri Katoliški mladini: 'Glavna aktivnost, ki jih bomo v okviru jubilejnega leta pripravili za mlade, bodo romanja v Rim'

Papež je že v svoji poslanici, ki jo je napisal za mlade ob 39. Svetovnem dnevu mladih izpostavil, da smo mladi kristjani upanje v svetu, ki je sicer poln dramatičnih situacij in življenjskih izzivov. Prerok Izaija pravi: »Tisti, ki zaupajo v Gospoda […] hodijo, pa ne omagajo« (Iz 40,31). Tako smo mladi v jubilejnem letu povabljeni, da (ponovno) stopimo na pot z Gospodom.

Na Katoliški mladini smo se zato odločili, da v duhu jubilejnega leta za osrednjo vsebinsko rdečo nit vzamemo prizadevanje za spravo. To bomo vključili tudi v vse druge večje dogodke in programe, ki jih organiziramo.

Glavna aktivnost, ki jih bomo v okviru jubilejnega leta pripravili za mlade, bodo romanja v Rim. Romanje za najstnike soorganiziramo z agencijo Trud. Potekalo bo od 25. do 27. aprila 2025, ko bo med slavnostno sveto mašo za svetnika razglašen tudi Carlo Acutis, ki bo s tem postal tudi “najsodobnejši svetnik” (rodil se je namreč l. 1991). To romanje je še posebej primerno za birmance in njihove botre.

Osrednje romanje za mlade bo potekalo poleti, od 28. julija do 3. avgusta, pred tem pa se bodo mladi lahko udeležili tudi romanja v Assisi. Ključne točke romanja bodo:

  • spravni dan v Circus Maximus (namenjen prejemu zakramenta svete spovedi),
  • vigilija na Tor Vergata (nočno bdenje vseh prisotnih) in
  • sveta maša, pri kateri se bodo mladi lahko srečali s papežem, hkrati pa bo pri njej za svetnika razglašen Pier Giorgio Frassati, ki je svoje življenje daroval za ljudi na robu družbe.

V Sloveniji smo že začeli s pripravami in izvedbo informativnih srečanj po škofijah, na katerih mladim predstavljamo možnosti in priložnosti ob jubileju za mlade. S prihodnjim letom začenjamo tudi z mesečnimi duhovnimi e-mail spodbudami in za mlade pripravljamo postno katehezo. Spomladi bomo organizirali pripravljalna srečanja vseh romarjev. Tekom celega leta nudimo podporo mladim, ki se odločijo, da bi radi delovali kot prostovoljci v okviru jubilejnih dogodkov v Rimu.

Papež je že v svoji poslanici, ki jo je napisal za mlade ob 39. Svetovnem dnevu mladih izpostavil, da smo mladi kristjani upanje v svetu, ki je sicer poln dramatičnih situacij in življenjskih izzivov. Prerok Izaija pravi: »Tisti, ki zaupajo v Gospoda […] hodijo, pa ne omagajo« (Iz 40,31). Tako smo mladi v jubilejnem letu povabljeni, da (ponovno) stopimo na pot z Gospodom.

Na Katoliški mladini smo se zato odločili, da v duhu jubilejnega leta za osrednjo vsebinsko rdečo nit vzamemo prizadevanje za spravo. To bomo vključili tudi v vse druge večje dogodke in programe, ki jih organiziramo.

Glavna aktivnost, ki jih bomo v okviru jubilejnega leta pripravili za mlade, bodo romanja v Rim. Romanje za najstnike soorganiziramo z agencijo Trud. Potekalo bo od 25. do 27. aprila 2025, ko bo med slavnostno sveto mašo za svetnika razglašen tudi Carlo Acutis, ki bo s tem postal tudi “najsodobnejši svetnik” (rodil se je namreč l. 1991). To romanje je še posebej primerno za birmance in njihove botre.

Osrednje romanje za mlade bo potekalo poleti, od 28. julija do 3. avgusta, pred tem pa se bodo mladi lahko udeležili tudi romanja v Assisi. Ključne točke romanja bodo:

  • spravni dan v Circus Maximus (namenjen prejemu zakramenta svete spovedi),
  • vigilija na Tor Vergata (nočno bdenje vseh prisotnih) in
  • sveta maša, pri kateri se bodo mladi lahko srečali s papežem, hkrati pa bo pri njej za svetnika razglašen Pier Giorgio Frassati, ki je svoje življenje daroval za ljudi na robu družbe.

V Sloveniji smo že začeli s pripravami in izvedbo informativnih srečanj po škofijah, na katerih mladim predstavljamo možnosti in priložnosti ob jubileju za mlade. S prihodnjim letom začenjamo tudi z mesečnimi duhovnimi e-mail spodbudami in za mlade pripravljamo postno katehezo. Spomladi bomo organizirali pripravljalna srečanja vseh romarjev. Tekom celega leta nudimo podporo mladim, ki se odločijo, da bi radi delovali kot prostovoljci v okviru jubilejnih dogodkov v Rimu.