Pridiga nadškofa Alojzija Cvikla pri krizmeni maši

17.4.2025 Maribor Velika noč, Škofija Maribor

V mariborski stolnici je na veliki četrtek, 17. aprila 2025, mariborski nadškof metropolit msgr. Alojzij Cvikl daroval krizmeno mašo. V nadaljevanju objavljamo nadškofovo pridigo.

Dragi sobratje v škofovski službi, še poseben pozdrav vam apostolski nuncij v RS, mons. Jean-Marie Speich, dragi duhovniki in stalni diakoni, bogoslovci, drage redovnice in redovniki, dragi bratje in sestre.

I.
Z velikim veseljem smo se zbrali h krizmeni maši. Danes smo na poseben način povezani s papežem Frančiškom in molimo za njegovo zdravje. Sveto leto nas spodbuja k hvaležnosti za našo poklicanost in za poslanstvo, da skupaj oznanjamo evangelij in prinašamo upanje.

II.
Pri krizmeni maši bomo danes blagoslovili krstno in bolniško olje ter posvetili sv. krizmo. V teh svetih oljih se zrcali celotno duhovno poslanstvo Cerkve ter moč in sijaj naše duhovniške službe.

Z blagoslovljenim krstnim oljem bodo zaznamovani naši novokrščenci. V krstnem olju je skrita vsa pastoralna skrb Cerkve: od uvajanja otrok v krščanstvo, do poučevanja mladih o veri, pri verouku, doma v družini, v župniji, pri bogoslužju, v veroučni učilnici, na duhovnih vajah, oratorijih in podobno.

Blagoslovili bomo bolniško olje, ki je znamenje, da nam je Bog blizu in da nas po tem nebeškem zdravilu varuje na duši in na telesu. V tem olju je skrita pastoralna skrb za naše bolnike, invalide, starejše, trpeče in umirajoče. Bolniško olje nas spominja na telesna in duhovna dela usmiljenja, na naše poslanstvo v Karitas in v drugih dobrodelnih ustanovah.

Najbolj slovesno pa bomo danes posvetili sv. krizmo, dišeče olje, s katerim se mazilijo novokrščenci in birmanci. S posvetitvijo sv. krizme bomo prosili za vse, ki bodo letos po krstu postali Božji otroci in za letošnje birmance.

III.
Ko se oziramo v prihodnost, se kot pastirji Božjega ljudstva srečujemo s klicem po pastoralni prenovi struktur in poglobljeni misijonarski drži. Cerkev je vedno v izhodu, v iskanju novih poti, kako bi oznanilo evangelija doseglo vsakega človeka, kako bi bile župnije živi kraji srečanja z Gospodom in ne le upravne enote. Pred nami je proces spreobrnjenja struktur, ki bo zahteval naše zaupanje, naše sodelovanje in naše predano služenje.

Duhovniški svet naše nadškofije je v zadnjih letih že razpravljal o nujnosti postopnega preurejanja župnij. V pripravi so smernice, ki jih boste kmalu prejeli in nam bodo v pomoč pri povezovanju župnij in oblikovanju novih pastoralnih enot. Ta proces se ne bo zgodil na hitro, brez posluha za ljudi, ki živijo na določenem ozemlju. Povezovanje župnij se bo odvijalo postopoma in prožno, saj je treba ohraniti zavest, da je vsaka župnija »maziljena z milostjo Svetega Duha« in terja pristop, ki je poln modrosti, razumnosti in poslušnosti, da se nove pastoralne enote prej ali slej ne zmaličijo in postanejo breme in neučinkovite, ampak, da bodo vedno bolj misijonarske in odprte za Boga in za človeka.

IV.
Prve spremembe načrtujemo kmalu. Župnije, ki so v soupravi, bodo prve stopile na pot povezovanja župnij. To je smiselni korak, saj so te skupnosti že vajene določenega sodelovanja. To bo začetek daljšega procesa, ki bo v naslednjih letih postopoma oblikoval novo podobo župnij v naši nadškofiji. Ne gre za preprosto združevanje, temveč za priložnost, da župnije zadihajo v novi dinamiki, da se okrepijo in da na novo odkrijemo, kaj pomeni, da je župnija živa skupnost vere.

Spoštovani župniki, vem, da spremembe prinašajo mnoga vprašanja, skrbi in morda tudi strah. Toda Cerkev ne raste iz strahu, temveč iz zaupanja. Gre za preobrazbo, ki je delo Svetega Duha. Kakor so apostoli na binkoštni dan stopili iz zaprtih prostorov in odločno začeli svoje poslanstvo, tako smo tudi mi poklicani, da preudarno iščemo nove oblike povezovanja in sodelovanja. Vsi smo poklicani, da se lotimo preurejanja župnij: tako duhovniki, diakoni, Bogu posvečene osebe, kakor tudi vsi verniki laiki. Samo skupaj lahko dosežemo, da bodo naše župnije postale bolj misijonarske in preroške za čas v katerem živimo.

Naš cilj naj ne bo slepo ohranjanje obstoječih struktur, ampak živo oznanjevanje evangelija. Zato vas vabim, da ta proces sprejmemo kot priložnost. Povezane župnije bodo lahko bolj sodelovale, bolj delile svoje darove, krepile bratstvo in skupaj oblikovale živo Cerkev. To pomeni, da bomo duhovniki še bolj sodelovali med seboj, se podpirali, delili izkušnje in iskali načine, kako bo naša pastoralna skrb za vernike še bolj rodovitna.

V.
Ta prenova zahteva od nas, da se znova zazremo vase, v svojo poklicanost in v svoje poslanstvo. Poklicani smo, da ne le upravljamo župnije, ampak da vodimo ljudi h Kristusu, da gradimo občestvo, da prinašamo upanje in luč evangelija v naše kraje. To pomeni, da bo treba stopiti iz cone udobja, da bo treba v nekaterih primerih morda celo spremeniti način delovanja, da bo treba stopiti v bolj tesen stik z ljudmi, z verniki in jim omogočiti, da bodo tudi sami prevzeli večjo odgovornost pri oblikovanju življenja župnije.

Spoštovani duhovniki, ne bojmo se. Na tej poti nismo sami. Kristus hodi z nami. Sveti Duh nas vodi. Sprejmimo to priložnost s pogumom, z vero in optimizmom. Zaupajmo, da nas Bog ne pušča samih, ampak nas vedno znova kliče v novo življenje. Naj bo ta proces za vse nas priložnost za osebno prenovo, za novo misijonarsko gorečnost in za krepitev našega bratstva.

VI.
Predragi bratje, ko danes obhajamo slovesno krizmeno mašo, se vam želim zahvaliti za vaše duhovniško pričevanje.

S posebno hvaležnostjo se obračam k vam, dragi duhovniki, tako škofijski, kot redovniki, kaplani, župniki in dekani, ki ste danes tukaj zbrani.

Hvaležen sem vam, za vaše nesebično služenje, za vašo zvestobo, odgovornost in požrtvovalnost s katero opravljate svoje poslanstvo. Vsi ste moji najožji sodelavci in bratje.

S hvaležnostjo se obračam tudi na vas stalni diakoni. Povežite se med seboj in postanite močna diakonska družina.

S hvaležnostjo se oziram na vas bogoslovci. Blaženi Slomšek je bogoslovce rad imenoval »mladike« škofije. Hvala za vaš pogum in veselje. Zvesto hodite po poti, na katero vas je poklical Gospod.

VII.
Sveto leto 2025 naj bo za nas posebna priložnost, da bomo v teh prazničnih dneh še posebej na razpolago ljudem kot spovedniki, da pomagamo vernikom najti pot sprave in milosti. Skupaj s celotno Cerkvijo stopimo proti Veliki noči kot romarji upanja, da bi v svetu oznanjali veselo novico odrešenja in ljubezni.

VIII.
Dragi verniki, predstavniki naših občestev, še posebej molivci za nove duhovne poklice, prosim, da molite zame, za vse škofe, duhovnike, diakone, redovnice in redovnike, za svetost in zvestobo nas že poklicanih.

Vpričo vas bomo zdaj duhovniki obnovili duhovniške obljube. Naše službeno duhovništvo ni nad vašim splošnim krstnim duhovništvom, ampak je dar za vas.

Naj vas na tej poti spremlja Božji blagoslov, priprošnja blaženega Antona Martina Slomška in varstvo Svetega Duha.

Msgr. Alojzij Cvikl
Mariborski nadškof metropolit