Skupina 27 romarjev iz štirih cerkvenih gibanj in skupnosti se je med 7. in 8. junijem 2025 udeležila jubileja gibanj v Vatikanu. Romanje je bilo doživetje edinosti v raznolikosti in okrepitev poklicanosti k služenju Cerkvi.
Rim, 7.–8. junij 2025 – Ob jubileju gibanj in novih skupnosti, ki potekalo v okviru svetega leta 2025, se je na Trgu sv. Petra v Vatikanu zbralo več kot 70 000 romarjev z vsega sveta, iz 110 držav. Med njimi tudi skupina 27 predstavnikov štirih slovenskih cerkvenih gibanj in skupnosti: Delavnic molitve in življenja, Skupnosti posvečenih Marijinemu in Jezusovemu srcu, Marijinega dela (Gibanja fokolarov) ter Občestva in osvoboditve.
Romanje je bilo izraz globokega občestva in čudovita izkušnja življenja raznolikih darov v edinosti. V molitvi, skupnem slavljenju in izmenjavi izkušenj smo lahko znova začutili, da Sveti Duh prek različnih karizem danes močno deluje v Cerkvi.
»Sveta vrata se dogajajo pred Svetimi vrati.«
Eden najbolj pomenljivih trenutkov je nastopil ob čakanju v vrsti za prehod skozi sveta vrata na Trgu sv. Petra. Med vročino, gnečo in nepričakovanim prerivanjem, ko so nas prehitevali drugi romarji, je nekdo iz skupine povedal:
»Sveta vrata se dogajajo pred Svetimi vrati«, saj smo morali tu živeti potrpežljivost, odpuščanje in vztrajnost.
Ta preprosta misel se je dotaknila vseh in postala simbol notranje drže romanja – sprejeti konkretne okoliščine kot kraj Božjega delovanja.
Papež Leon XIV: Sodelujte!
Središče romanja je bila skupna vigilija s papežem Leonom XIV, ki je v svojih nagovorih spodbudil gibanja, naj ostanejo odprta Duhu in Cerkvi:
»Naj bodo torej vaše skupine in skupnosti telovadnice bratstva in sodelovanja, ne samo kot kraji srečevanja, ampak kot kraji duhovnosti..«
V nadaljevanju je povabil k ustvarjalni zvestobi evangeliju in k medsebojnemu sodelovanju: »Skupaj s svojimi škofi in ostalimi udi Cerkve delujte v usklajeni harmoniji.«
Binkoštna evharistija: Srce jubileja
Vrhunec romanja je bila slovesna sveta maša na praznik Binkošti. V homiliji je poudaril prenovitveno moč Svetega Duha, ki deluje tudi danes:
»Tudi danes se to, kar se je zgodilo v dvorani zadnje večerje, dogaja med nami. Kot silovit veter, ki nas pretrese, kot udar, ki nas zdrami, kot ogenj, ki nas razsvetli – dar Svetega Duha se izliva na nas.«
Ob tem je močno zazvenela tudi papeževa misel o vlogi Svetega Duha v odnosih med ljudmi:
»Duh podira pregrade in podira zidove ravnodušnosti in sovraštva … Kjer je ljubezen, tam ni prostora za predsodke.«
Ta beseda je za nas postala ne le navdih, ampak tudi usmeritev: karizme naj ne ostanejo med seboj ločene, ampak naj skupaj služijo edinosti, spravi in prenovi sveta v ljubezni.
Po sveti maši smo imeli priložnost za krajše srečanje s slovenskim veleposlanikom pri Svetem sedežu, g. Francem Butom, ki nas je prijazno sprejel.
V duhu nadaljevanja leta 1998
To srečanje v Rimu je tudi naravno nadaljevanje zgodovinskega dneva 30. maja 1998, ko so se – še v navzočnosti ustanoviteljev – cerkvena gibanja prvič skupaj zbrala na Trgu sv. Petra ob papežu Janezu Pavlu II. Takrat so zazvenele besede, ki ostajajo žive še danes:
»Vi ste upanje Cerkve za novo tisočletje.«
Udeleženci romanja smo se domov vrnili okrepljeni, navdihnjeni in odločni, da v svojih okoljih še naprej uresničujemo besede papeža Leona XIV ter vsak s svojo karizmo gradimo Cerkev, ki je v službi sveta.
Besedilo: Marjeta Bobnar, predsednica Koordinacije voditeljev katoliških duhovnih gibanj pri SŠK