V sredo, 9. aprila 2025, je v ljubljanski stolnici sv. Nikolaja škof msgr. dr. Franc Šuštar daroval sveto mašo za mir v Ukrajini in Sveti deželi.
V pridigi se je škof Šuštar pridružil evropskim škofom, ki se znova pridružujejo papeževim pozivom k takojšnji prekinitvi vojne v Ukrajini in h končanju vseh spopadov po svetu. Vojna povzroča neizmerno trpljenje, ruši življenja in domove ter ustvarja številne begunce in duhovno ranjene ljudi. Zato škofje skupaj z verniki v postnem času obhajajo svete maše, pri katerih molijo za mir, žrtve vojn ter za konec nasilja, predvsem v Ukrajini in Sveti deželi.
Pobuda evharistične molitvene verige, ki jo organizirajo članice Sveta evropskih škofovskih konferenc (CCEE), naj bi bila znamenje solidarnosti in upanja. Sprva se je začela v času pandemije, pozneje pa se je nadaljevala kot odziv na vojno. Z njo želijo škofje pokazati, da Cerkev stoji ob strani trpečim in si prizadeva za pravičen in trajen mir. Ob tem verniki molijo tudi za zdravje papeža Frančiška.
Škof Šuštar je v pridigi izpostavil svetopisemski primer treh mladih Judov, ki so ostali zvesti Bogu kljub nevarnosti smrti. Poudaril je, da: "ti mladi verniki in pričevalci so za nas znamenje in povabilo, da bi tudi mi upali proti upanju in molili ter prosili Gospoda, Kralja vsega stvarstva in vseh narodov, da vsem narodom prinese mir. Vemo, da je to težko, ker Bog noče nikomur vzeti svobode, četudi se človek odloča za greh in ubijanje drugih ljudi. Zaupanje v Gospoda nam pomaga, da v molitvi predstavljamo Gospodu vse stiske človeštva. Kot je Mojzes molil za ljudstvo, ki se je upiralo in grešilo, tako smo tudi mi povabljeni, da v preroškem duhu molimo za ljudstva in narode ter prosimo za mir in blaginjo. Bog je Mojzesa uslišal in se ljudstva usmilil." Zato je ta zgodba navdih za kristjane, da tudi sami vztrajajo v zaupanju v Boga, ki ne odvzema svobode, a želi, da se človek svobodno odloči za dobro, za življenje in za mir.
O evangeliju je škof Šuštar nadaljeval, da nas evangelij vabi, naj vztrajamo v Kristusovem nauku, saj nas resnica osvobaja. Prava svoboda je življenje v Bogu kot Božji otrok, nasproti temu pa greh prinaša suženjstvo in smrt.
Ob sklepu se je msgr. Šuštar dotaknil pomena upanja, da se bo mir vrnil v Ukrajino in Palestino, ter dodal prošnjo, naj Božja Mati Marija, ki je spremljala Jezusa, spremlja vse vernike na poti do večnega življenja.