Pripadnice in pripadniki Slovenske vojske, Policije in njihovi družinski člani so se med 6. In 9. februarjem 2025 pridružili skoraj 40 000 pripadnicam in pripadnikom oboroženih, policijskih in varnostnih sil, ki so v letošnjem jubilejnem letu 2025 poromali v sveto mesto Rim. V organizaciji Vojaškega vikariata Slovenske vojske in v spremstvu vojaškega vikarja Mateja Jakopiča se je izven delovnega časa na romanje upanja podalo petinšestdeset Slovenk in Slovencev pod vodstvom vojaškega kaplana Jakoba Piletiča.
V četrtek so ob prihodu v Rim najprej obiskali nadbaziliko svetega Janeza v Lateranu in rimsko stolnico, kjer so obhajali bogoslužje, povzpeli so se po svetih stopnicah in počastili relikvije v baziliki svetega križa.
V petek so s sveto mašo pričeli v baziliki svete Marije Velike, kjer sta slovanska brata sveti Ciril in Metod leta 867 prvikrat obhajala slovansko bogoslužje in kjer se jim je pridružil tudi kapitan bojne ladje Bogomir Tomažič, sicer na dolžnosti v Rimu. Nato so obiskali baziliko Santa Prassede, kjer sta sveta brata bivala, in končno paleokrščansko baziliko svetega Klemena, kjer počiva eden izmed apostolov Slovanov, sveti Ciril. Romanje so nadaljevali do svetega Petra v vezeh, nato pa se preselili še nekaj stoletij nazaj v čas rimske republike in cesarstva ter obiskali kolosej, rimski in cesarske forume. Pot jih je nato vodila še mimo francoske cerkve svetega Ludvika s Caravaggiovimi slikami do Piazza Navona.
V soboto so po jutranji maši z romarskim križem prehodili Pot sprave in končno vstopili skozi sveta vrata bazilike svetega Petra. Popoldne so se srečali z veleposlanikom Republike Slovenije pri Svetem sedežu in Suverenem malteškem viteškem redu nj. ekselenco Francom Butom ter vojaškim atašejem brigadirjem Davidom Humarjem. Skupaj z množico stanovskih kolegov iz vsega sveta so se nato zbrali na Piazza del Popolo, kjer so za romarje jubileja oboroženih sil pripravili dobrodošlico in koncert. Kljub dežju so se nato podali še do španskih stopnic in fontane di Trevi.
V nedeljo zjutraj so se pridružili osrednjemu dogodku – sveti maši na Trgu svetega Petra, ki ji je v prisotnosti množice uniformiranih vojakov in policistov, gasilcev in varnostnikov z vsega sveta, predsedovala njegova svetost papež Frančišek. Po sveti maši so obiskali še zadnjo izmed štirih patriarhalnih bazilik – svetega Pavla izven obzidja in prestopili še zadnja sveta vrata v večnem mestu.
Sveti oče Frančišek je v svojem nagovoru vojakom in policistom poudaril skupno zavezanost miru, socialni pravičnosti, napredku narodov in bratstvu. Romarji so se v domovino vrnili polni vtisov veličine večnega mesta in prevzeti nad mogočnostjo, ki jo je množica različnih vojaških in varnostnih uslužbencev izkazuje v izpovedovanju iste vere in prizadevanju za mir.