Gradniki miru in upanja
Spoštovani!
Z veseljem Vas pozdravljam ob začetku II. Foruma za mir v Kopru, kjer smo se kot predstavniki krščanskih Cerkva in drugih verskih skupnosti zbrali, da bi utrdili skupno zavezo: služiti miru, zaščititi človeško življenje in graditi sožitje ter pravično družbo, za vse ljudi.
Zgodovina nas uči, da vera ni zgolj zasebna zadeva posameznika, temveč močna sila, ki sooblikuje družbo in kulturo. Vera v svojem najplemenitejšem izrazu odpira prostor za upanje, dialog, sočutje in odpuščanje. To so lastnosti, ki so nujne za ohranjanje miru v času, ko se svet spopada z novimi globalnimi preizkušnjami: vojnami, migracijami, demografskimi krizami in duhovno praznino.
Poslanstvo religij je za osmišljanje človeškega bivanja nepogrešljivo. Pripadniki religij; judovstva, krščanstva, islama imamo skupne korenine v očaku Abrahamu. Delimo si dediščino, ki črpa iz vere v Stvarnika in spoštovanja človeške osebe kot njegove podobe. Zavezani smo življenju, družini, solidarnosti in svobodi. Te vrednote ne sodijo le v naša svetišča in k bogoslužju, temveč so klic k dejanjem, k odgovornosti za skupno dobro.
Udeleženci foruma želimo poudariti pomen vrednot, ki presegajo politične razlike in ideološke boje: zaščito človeškega življenja od spočetja do naravne smrti, spoštovanje zakonske zveze med možem in ženo kot temelja družine, skrb za najbolj ranljive med nami – starejše, brezposelne, bolne, odrinjene.
V tej luči je religija varuh človeškega dostojanstva in temeljnega občutka za pravičnost. S tem pa je tudi glasnik miru, ki se ne začenja na mednarodnih konferencah, temveč v spoštovanju sočloveka v naši bližini – v družini, skupnosti, narodu.
Stopimo skupaj in združimo moči za zaščito vrednot, ki omogočajo razvoj človeške osebe in skupnosti: zaščitimo človeško življenje, vrednoto družine in versko svobodo. Vera in njeno izpovedovanje, ki je v domačih in mednarodnih zakonodajnih aktih opredeljena kot osnovna človekova pravica, naj se v družbi bolj ovrednoti, spoštuje in opredeli kot pomemben pozitivni element osebnega in družbenega življenja.
Živimo v istem geografskem prostoru in smo soočeni z enakimi izzivi sedanjega trenutka. Naša odgovornost za sooblikovanje prihodnosti je velika. Poklicani smo, biti v tem času – kot je zapisal pokojni papež Frančišek – glas bratstva. Bodimo glas tistih, ki v veri ne vidijo ovire temveč pomoč, ali, kot poudarja novi papež Leon XIV., bodimo most, ki nas povezuje z drugimi.
Hvala soorganizatorjem letošnjega foruma in vsem sodelujočim za vašo pripravljenost za dialog, poslušanje in iskanje poti v prihodnost. Skupno pot naprej želimo graditi na duhovnih temeljih in v veri v enega Boga.
Naj nas forum v Kopru, v mestu, kjer se stikajo različne kulture in religije, med seboj poveže in utrdi v prizadevanjih za mir med nami in v svetu. V vseh naših naporih naj nas vodita pogum in modrost ter spremlja Božji blagoslov.